Wakacje w Tunezji. 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podróżą do Tunezji!

Praktyczny przewodnik dla osób wybierających się w podróż na wakacje do Tunezji

W artykule staraliśmy się zebrać najważniejsze rzeczy dotyczące kraju, który jest częstym kierunkiem wakacyjnym wielu turystów. Z poniższego tekstu dowiesz się jakie są najpiękniejsze zabytki, czego nie ominąć spędzając wakacje w Tunezji, co zjeść, co zabrać do bagażu, jak dbać o własne bezpieczeństwo oraz na co zwracać uwagę wybierając hotele.

  1. Dane podstawowe
  2. Zabytki
  3. 10 najważniejszych wskazówek dotyczących podróży
  4. Przyjazd i transport
  5. Hotele i zakwaterowanie
  6. Turystyczne pułapki i bezpieczeństwo
  7. Kultura, kuchnia, język
  8. Najlepszy czas na podróż do Tunezji
  9. Mapa
  10. Przydatne linki i dodatkowe informacje

1. Tunezja – informacje o kraju

Stolica: Tunis

Czas lotu: 3-4 godziny

Język: Tunezyjski arabski

Waluta: Dinar tunezyjski

Strefa czasowa: CET +0 (taki sam jak w Polsce)

Głównym powodem dla jakiego większość ludzi decyduje się na spędzenie wakacji w Tunezji są długie piaszczyste plaże nad Morzem Śródziemnym. Potem pojawia się bogata historia Tunezji. Najlepszym tego przykładem są ruiny Kartaginy.

Hotele w Tunezji posiadają dużą ofertę z all inclusive dla wczasowiczów korzystających z zorganizowanych wycieczek. Wakacje na plaży są tanie w porównaniu do reszty Morza Śródziemnego. Hotele cieszą się dobrymi recenzjami. Szczególnie dotyczy to 5-gwiazdkowych hoteli w Tunezji.

Sahara wraz z wioskami berberyjskimi to dodatkowy argument za wyprawą do Tunezji. Następnie są suki czyli egzotyczne targi, fortece i wspaniałe budynki w tunezyjskich miastach portowych.

2.10 najważniejszych atrakcji turystycznych w Tunezji

 1. Kartagina:  ruiny dawnej stolicy Kartaginy w pobliżu Tunis, która została zniszczona przez Rzymian. Obecne ruiny sięgają czasów odbudowy Kartaginy, którą zlecił sam Juliusz Cezar. Z większości nadmorskich kurortów w Tunezji organizowane są jednodniowe wycieczki do Kartaginy. Warto odwiedzić te historyczne miejsce spędzając wakacji w Tunezji.
 2. Susa: to trzecie co do wielkości miasto w Tunezji. Zabytki miasta portowego nad Morzem Śródziemnym obejmują Wielki Meczet, wieżę Ribat, twierdzę i rynek. Ponadto wokół miasta znajduje się wiele hoteli all inclusive.
 3. Amfiteatr w Al-Dżamm: amfiteatr w ruinach starożytnego miasta Al Dżamm  wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 4. Thugga: ruiny rzymskiego miasta wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 5. Kairuan: wraz z Mekką i Medyną jest jedną z najważniejszych islamskich miejsc pielgrzymkowych. Mówi się, że siedem wizyt w Kairouanie oznacza wizytę w Mekce. Najbardziej imponującym widokiem jest Wielki Meczet (Meczet Sidi Ukby).
 6. Matmata: podziemne apartamenty Berberów są popularnym celem wycieczek objazdowych i indywidualnych wycieczek do Tunezji. Region był również miejscem kręcenia Gwiezdnych Wojen.
 7. Sahara: pustynne safari przez największą pustynię na świecie. Wiele osób spędzających wakacje w Tunezji często wspomina o tym niezwykłym przeżyciu.  Możesz sprawdzić wycieczki lokalne jeszcze przed wylotem do Tunezji TUTAJ i kupić ją online jeszcze z Polski. Dodatkowo możesz sprawdzić opinie turystów na temat danej usługi.
 8. Monastyr: jedno z głównych miejsc na wakacje na plaży w Tunezji. Atrakcje turystyczne z dala od plaż w Monastyrze obejmują stare miasto, Mauzoleum Habiba Burgiby, twierdzę Ribat, Wielki Meczet i rynki.
 9. Djerba: to największa tunezyjska wyspa z długimi piaszczystymi plażami i bogatą historią. Słynne są rynki na stołecznym suku (egzotyczne targi), mieszanka kultury berberyjskiej i arabskiej oraz pomniki żydowskich mieszkańców Dżerby.
 10. Chenini: berberyjska wioska na południu Tunezji. Wioska znajduje się 20 km od stolicy prowincji Tatawin. Nawiasem mówiąc, to wskazówka dla fanów, że była to jedna z lokalizacji Gwiezdnych Wojen.

3. 10 najważniejszych wskazówek dotyczących wakacji w Tunezji

 1. Chcąc pojechać na wakacje do Tunezji wymagany jest paszport. Musi on być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu z Tunezji. Wizy turystyczne nie są wymagane. Polscy turyści udający się do Tunezji są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Szczepienia nie są wymagane.
 2. Wymiana pieniędzy: import i eksport dinarów tunezyjskich jest zabroniony. Dlatego wymieniaj tylko tyle pieniędzy, ile potrzebujesz lub najlepiej od razu zapłacić kartą kredytową. Kurs wymiany złotówki na dinara jest jeszcze gorszy w sklepach niż w kantorach.
 3. Karty kredytowe: Visa i Mastercard mają najwyższy współczynnik akceptacji i najlepszy kurs wymiany.
 4. Język: najpopularniejszym drugim językiem w Tunezji jest francuski. Oficjalne strony rządowe często mają tylko francuskie tłumaczenie. W nadmorskich kurortach zwykle można dobrze porozumieć się w języku angielskim. Pracownicy w nadmorskich kurortach sporo rozumieją po polsku.
 5. Internet: Internet w hotelach jest średnio wydajny, ale połączenie jest dobre. Na wycieczki poza hotelem, jeśli potrzebujesz dostępu do sieci to kup kartę SIM zaraz po przybyciu na lotnisko. Zwykle kosztuje to trochę więcej niż na targowiskach w centrum miasta, ale łatwiej aktywujesz kartę. Jednak sklepy również wymieniają po zakupie kartę SIM i ją aktywują dla Ciebie.
 6. Budżet: Tunezja jest obecnie najtańszym miejscem na plażowanie nad Morzem Śródziemnym. Hotele przyciągają podróżników po całym kryzysie wyjątkowo tanimi ofertami all inclusive. Tydzień w 5-gwiazdkowym ośrodku z 90% rekomendacjami jest często możliwy od 1600 do 2000 złotych.
 7. Ubezpieczenie podróżne: Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego nie jest ważna w Tunezji. Warto wybrać ubezpieczenie turystyczne jadąc na wczasy do każdego kraju, tak dla własnego bezpieczeństwa. Ubezpieczenia turystyczne nie są specjalnie drogie, a warto je wybrać z tej wyszukiwarki -> TUTAJ, gdzie masz dostęp do wielu najlepszych biur ubezpieczeniowych i wybierzesz dla siebie najlepszą opcję.
 8. Bezpieczeństwo:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do granic Libii i Algierii. Nie jedź sam na pustynię. Unikaj demonstracji. Sytuacja bezpieczeństwa w nadmorskich kurortach jest stabilna i nie ma powinniśmy się obawiać o nasze bezpieczeństwo.
 9. Handel : Handlujesz na targowiskach (sukach) w Tunezji za odpowiednią cenę. Targowanie się jest normalne. Dealerzy często zaczynają od dwukrotności lub trzykrotności ceny towaru.
 10. Kobiety:  Życie w kurortach turystycznych bardzo różni się od życia w pozostałej części Tunezji. Miejsca turystyczne, takie jak Hammett – są spokojne. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca kobietom „ostrożne zachowanie” podczas podróży w głąb lądu. Dotyczy to głównie odzieży. Warto zabrać chustę lub dłuższą suknię, żeby zasłonić ramiona lub kolana. Jednak nie jest to tak restrykcyjnie przestrzegane jak w niektórych krajach islamskich.

4. Podróże, loty i transport publiczny

 • Loty: Loty do Tunezji z jedną rezerwacją są rzadkie. Zazwyczaj rezerwujesz wycieczkę zorganizowaną. Rezerwacja łączona jest zawsze tańsza. Tania wycieczka zorganizowana często kosztuje tylko kilkaset złotych mniej niż sam przelot. Większość połączeń do Tunezji odbywa się od kwietnia do października.
 • Transport publiczny : transport publiczny w Tunezji jest słabo rozwinięty. W nadmorskich kurortach są małe minibusy, które jeżdżą tam i z powrotem ulicami do hotelu i centrum. Połączenia między miastami są złe. Długie podróże są trudne do pokonania, szczególnie bez znajomości lokalnego języka. 
 • Pociąg: Połączenia kolejowe są dostępne tylko na północy Tunezji. Trasy, bilety i inne informacje można znaleźć na stronie Sncft.com.tn .
 • Wynajem samochodów: stan dróg w Tunezji jest dobry w obszarach wypoczynkowych. Zasady ruchu drogowego są najczęściej postrzegane tylko jako zalecenie 😉 . Jest to szczególnie ważne poza granicami kraju. Unikaj wyjazdu w kierunku granic z Algierią, Libią i pustynią.
 • Taxi: Podróż taksówką kosztuje tunezyjskich turystów często tyle samo, co w Polsce. Poziom cen jest w rzeczywistości znacznie tańszy jednak sprytni taksówkarze sporo dorabiają na turystach. Niestety, nie ma alternatywy dla dobrych aplikacji taksówkowych typu UBER. Poproś w recepcji hotelowej o wezwanie taksówki. To działa najlepiej ponieważ mają zaufanych kierowców, który nie naciągną Ciebie tak jak taksówkarz złapany na ulicy.  Oczywiście nie generalizujmy, że wszędzie tak jest, jednak trzeba mieć to na uwadze spędzając wakacje w Tunezji. 

5. Hotele w Tunezji na wakacje

Tunezja jest głównie celem wycieczek zorganizowanych.

Kompleksy hotelowe w Tunezji są przeważnie duże z kilkoma basenami, bezpośrednią lokalizacją przy plaży i kilkoma restauracjami.

Prawie wszystkie z nich mają opcję all inclusive. Duże ośrodki wypoczynkowe znajdują się zwykle poza centrami miast. Dlatego w pobliżu większości hoteli przy plaży nie ma restauracji, kawiarni i innych barów.

Oceny hoteli w Tunezji są generalnie dobre. Nie rezerwowałbym hoteli z rekomendacją poniżej 85%. Pięciogwiazdkowy hotel o gorszej ocenie w Tunezji bardziej przypomina 4-gwiazdkowy hotel w innym kraju.

W ostatnich latach w Tunezji hotele musiały przejść wiele kryzysów. W efekcie zaniedbano remont wielu obiektów. Dlatego zawsze sprawdzaj recenzje gości, zdjęcia, komentarze w mediach społecznościowych i trzymaj się znanych nazw hoteli przed dokonaniem rezerwacji.

Najlepsze hotele na wakacje w Tunezji w roku 2020

Poniżej umieszczamy listę najlepiej ocenionych hoteli w Tunezji wraz odnośnikami do nich. Zdobyły one w 2020 roku nagrodę Travellers’ Choice czyli najlepsi z najlepszych według Tripadvisor. Ranking powstał na podstawie recenzji i oceny podróżnych z całego świata. Warto poznać ich ofertę wybierając się na wakacje w Tunezji.

 1. Four Seasons Hotel Tunis
 2. Iberostar Selection Kuriat Palace
 3. Hasdrubal Prestige Thalassa & Spa Djerba
 4. La Badira
 5. Hasdrubal Thalassa & Spa Yasmine Hammamet
 6. The Residence Tunis
 7. Movenpick Hotel Du Lac Tunis

6. Turystyczne pułapki i bezpieczeństwo w Tunezji

Instrukcje bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Tunezji są długie. Ma to związek ze wszystkimi kryzysami ostatnich lat szczegóły dotyczące bezpieczeństwa jeżeli chodzi o Tunezję zmieniają się co jakiś czas dlatego warto sprawdzać aktualne zalecenia pod tym linkiem https://www.gov.pl/web/dyplomacja/tunezja.

Jednak trzeba rozróżnić bezpieczeństwo na granicy państw, od bezpieczeństwa w nadmorskich kurortach i w pobliżu zabytków. Zdecydowanie unikaj granic Libii i Algierii.

Kurorty nadmorskie na wybrzeżu Morza Śródziemnego są bezpieczne i to samo dotyczy stolicy kraju Tunisu.

Niemniej jednak trzymaj się zorganizowanych wycieczek i nie planuj samodzielnych wypraw na pustynię.

Tutaj zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa w czasie wakacji w Tunezji:

 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie w okolice granic Algierii, Libii. na pustynię w południowej części kraju, z wyjątkiem miejscowości turystycznych: Tozeur, Nafta, Douz, Matmata oraz Tatawin wraz z okolicznymi ksarami (w promieniu 20 km). W regionach MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności m.in. ze względu na zagrożenie terrorystyczne.
 • Polityka: stan wyjątkowy podczas dużych wydarzeń i tłumów obowiązuje w Tunezji od 2015 r. Unikaj demonstracji.
 • Kradzież: w ostatnich latach w Tunezji wzrósł poziom przestępczości. Dotyczy to w szczególności włamań i kradzieży. Motocykliści często kradną torby. Zawsze noś swoje rzeczy odwrócone od ulicy, uważaj na swoje kosztowności na rynkach i zwracaj uwagę na tłumy.
 • Oszustwa: Nie pozwól nieznajomym zaprosić Cię na posiłek, do kawiarni lub innego miejsca na targu. MSZ ostrzega również przed fałszywymi przewodnikami turystycznymi i agresywnymi żebrakami.
 • Gotówka:  weź ze sobą tylko niewielką kwotę i najlepiej od razu zapłacić kartą kredytową.
 • Przewalutowanie: zawsze rozliczaj wszystkie transakcje w tunezyjskich dinarach. Jeśli rozliczasz się w euro lub dolarach poza strefą euro, musisz liczyć się że raczej zapłacisz za towar 10% więcej niż jakbyś rozliczał się za zakupy w tunezyjskiej walucie.

7. Kultura, język i kuchnia w Tunezji

 • Muzyka: W Tunezji dominują klasyczne instrumenty muzyki arabskiej. Przykładami są ud (lutnia), ney (flet), dudy, darbuka (bęben), riq (tamburyn), bendir (bęben ramowy), kanun (cytra) i skrzypce. Pojawiają się także w tunezyjskiej muzyce pop. Do muzyki Tunezji należą również elementy mauretańskie z rytmami arabsko-andaluzyjskimi.
 • Religia: Islam jest religią państwową. 98% ludności wyznaje tę wiarę. 85% należy do madhabów Maliki wyznania sunnickiego islamu. Chrześcijanie i Żydzi to niewielkie mniejszości. Judaizm był kiedyś bardzo rozpowszechniony w Tunezji. W ciągu ostatnich kilku dekad musieli jednak uciekać z kraju. Obecnie w Tunezji mieszka tylko 1500 Żydów. Wpływy saliafatów nasilają się od czasu rewolucji z 2011 roku. Popularne wierzenia w Tunezji obejmują starożytne symbole z regionu śródziemnomorskiego. Przykładem tego jest złe oko (oko tureckie). W rzeczywistości odnosi się ono do oka Horusa z Egiptu. 
 • Literatura: Habib Selmi jest najważniejszym autorem z Tunezji. Mimo iż tworzy w języku arabskim i urodził się w tym kraju, od lat mieszka we Francji.

 

Kuchnia tunezyjska

Tunezja przejęła wiele przepisów z kuchni sąsiednich regionów i byłych krajów rządzących. Obejmuje to przepisy z Arabii, Włoch, Turcji i Francji.

Danie narodowe to kuskus.

W Tunezji jada się głównie jagnięcinę. Potem bydło, cielęta i w niektórych regionach także wielbłądy.

Wiodące w daniach przyprawy to kurkuma, pieprz, chili i mięta.

Tuńczyk to ulubiona ryba Tunezyjczyków.

Makaron, kasza manna i chleb pszenny przypominają o bliskości Włoch.

 • Harissa: ostra pasta przyprawowa ze świeżej czerwonej papryki, chili i oliwy z oliwek.
 • Tażin: Okrągły garnek do duszenia potraw. Tażin to nazwa garnka i potrawy, która jest w nim przygotowywana. Powstają w nim tzw. dania jednogarnkowe i warto ich spróbować będąc na wakacjach w Tunezji.
 • Kuskus: to najważniejszy dodatek do dań.
 • Chorba: przepis na zupę obejmuje pomidory, cebulę, ciecierzycę, kolendrę, mąkę pszenną, harisę i jagnięcinę lub wołowinę.
 • Chakchouka:  Jest to jednogarnkowa potrawa z papryki, pomidorów i cebuli zapiekana z jajkami.
 • Brik: trójkątna torebka z ciasta francuskiego smażona na głębokim tłuszczu z nadzieniem z warzyw, baraniny lub tuńczyka i koniecznie jajkiem. Specjalność kuchni tunezyjskiej
 • Makroudh: biszkopty z kaszy mannej z daktylami nasączonymi miodem.

Język i komunikacja

Tunezyjski to dialekt języka arabskiego. Tunezyjczycy uczą się również pisanego arabskiego w szkole. To jest język urzędowy Tunezji.

Najważniejszym drugim językiem w Tunezji jest francuski. Wiele witryn rządowych ma tylko francuskie tłumaczenie.

W nadmorskich kurortach pracownicy hoteli zawsze mówią po angielsku. Handlarze na ulicach również mówią po angielsku.

Poza centrami turystycznymi znajomość drugiego języka jest słaba.

8. Klimat i najlepszy czas podróży na wakacje w Tunezji

Miesiąc

Temperatura

Dni deszczowe

Dni słoneczne

Temp. morza

Styczeń

8-1

14

3

1

Luty

8-1

12

3

1

Marzec

10-20°

12

6

1

Kwiecień

12-22°

11

7

1

Maj

15-27°

8

9

20°

Czerwiec

19-31°

6

10

2

Lipiec

22-34°

2

11

2

Sierpień

22-34°

3

11

2

Wrzesień

21-31°

8

8

2

Październik

18-27°

9

6

2

Listopad

13-23°

12

5

1

Grudzień

9-18°

15

4

1

 

Klimat na wybrzeżu Tunezji jest śródziemnomorski.

Miesza się w głębi lądu z klimatem pustynnym i ostatecznie łączy się z pustynnym klimatem Sahary.

Tunezja to stosunkowo mały kraj śródziemnomorski. Niemniej jednak różnice temperatur w poszczególnych częściach kraju są czasami bardzo duże. Jest to szczególnie ważne w przypadku czasami deszczowych zim na północy Tunezji, oaz we wnętrzu i prawie wolnych od deszczu regionów pustynnych.

Najlepszy czas na plaży na wakacje w Tunezji to okres od kwietnia do października. W porównaniu z innymi krajami śródziemnomorskimi sezon w Tunezji zaczyna się kilka tygodni wcześniej i trwa nieco dłużej.

Nawet w połowie października morze w Tunezji osiąga zwykle 24 °C, a w ciągu dnia jest 30 °C ciepła. W głównym sezonie podróżniczym od czerwca do września w Tunezji jest stale cieplej niż 30 °. Średnio na wybrzeżu pada od 1 do 3 dni w miesiącu. Morze sięga do 27 °C.

Zimą klimat na wybrzeżu jest łagodny i właśnie to coraz częściej przyciąga wielu długoterminowych urlopowiczów na wakacje w Tunezji. Nawet w grudniu, styczniu i lutym w dzień nad morzem jest zwykle cieplej niż 20 °C.

9. Mapa Tunezji

10. Przydatne linki i dodatkowe informacje

Ministerstwo Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/tunezja

Ambasada Polski w Tunisie https://www.gov.pl/web/egipt/ambasada

Ambasada Tunezji w Warszawie https://pl.wikipedia.org/wiki/Ambasada_Tunezji_w_Warszawie

Polecane strony i usługi:

 • Wycieczki zorganizowane szukamy -> TUTAJ  lub korzystamy wyszukiwarki poniżej?
 • Hotele rezerwujemy -> TUTAJ  Generalnie najniższe ceny i do tego mnóstwo opinii, dzięki czemu masz gwarancję jakości.
 • Wycieczki jednodniowe (fakultatywne) rezerwujemy-> TUTAJ Korzystne ceny wraz z recenzjami wycieczek, zdjęciami i opisem.
 • Parking przy lotnisku rezerwujemy -> TUTAJ ponieważ mają bardzo korzystne ceny i miłą obsługę.
 • Ubezpieczenie – porównujemy -> TUTAJ. To niewielki koszt, a zapewnia spokój podczas urlopu.
 • Nie możesz się zdecydować? Skontaktuj się z EKSPERTEM -> TUTAJ.
Wakacje w Tunezji. 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podróżą do Tunezji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę
Send this to a friend