Wakacje w Egipcie. 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podróżą do Egiptu!

Praktyczny przewodnik dla osób wybierających się w podróż na wakacje do Tunezji

Wakacje w Egipcie to cel wyprawy dla miłośników plaży , nurkowania oraz historii. Piramidy, turkusowe Morze Czerwone i rzeka Nil co roku przyciąga w to miejsce tysiące turystów. W artykule zostały zebrane wskazówki dotyczące podróży do Egiptu. Dowiesz się jakie zabytki warto zwiedzić, które hotele warto odwiedzić, co smacznego zjeść, jakich pułapek musisz uniknąć oraz czego nie możesz przegapić będąc w tym kraju. Miłego czytania.

 1. Dane podstawowe
 2. Zabytki
 3. 10 najważniejszych wskazówek dotyczących podróży
 4. Przyjazd i transport
 5. Hotele i zakwaterowanie
 6. Turystyczne pułapki i bezpieczeństwo
 7. Kultura, kuchnia, język
 8. Najlepszy czas na podróż do Egiptu
 9. Mapa
 10. Przydatne linki i dodatkowe informacje

Egipt - co zwiedzać na pustyni?

 

1. Dane podstawowe o Egipcie

Stolica: Kair

Czas lotu: 4-5 godzin

Język: arabski

Waluta: funt egipski

Strefa czasowa: CET + 1 (zegarki przestawiamy o 1h do przodu w stosunku do czasu polskiego)

Kraina faraonów z mnóstwem nadmorskich kurortów nad Morzem Czerwonym to doskonałe miejsce na całoroczne wakacje na plaży.

Piramidy i Dolina Królów należą do najbardziej znanych zabytków świata, które powinien zobaczyć każdy przynajmniej raz w życiu.

Bardzo popularne są wczasy organizowane w Hurghadzie, Sharm El Sheik i Marsa Alam. Wycieczki fakultatywne do Luksoru, Kairu i wzdłuż Doliny Nilu cieszą się również bardzo dużym zainteresowaniem turystów. Sezon na wakacje w Egipcie trwa praktycznie cały rok.

2. 10 najważniejszych atrakcji w Egipcie

 1. Wielkie piramidy w Gizie: 2000 lat temu starożytni Grecy umieścili piramidy w Gizie na pierwszym miejscu wśród siedmiu cudów świata. Piramidy Cheopsa, Chephrena i Mykerinosa nadal należą do najbardziej imponujących budowli na świecie.
 2. Luksor z Doliną Królów: warto odwiedzić grobowiec Tutenchamona, Ramzesa II i innych słynnych faraonów. Należy zobaczyć także świątynię Karnak, świątynię faraona Hatszepsut, Kolosy Memnona, wioskę z filmu “Tomb Raider” w Luksorze.
 3. Abu Simbel: słynna świątynia Ramzesa II w Nilstaudam na południu Egiptu.
 4. Dolina Nilu: Nil to druga najdłuższa rzeka na świecie. Warto skorzystać z rejsu na pokładzie statku wycieczkowego i płynąc podziwiać krajobraz Egiptu .
 5. Aleksandria: drugie co do wielkości miasto w Egipcie. Do ciekawych zabytków miasta zaliczają się: Twierdza Kajtbaj, Pałac Montazah,  Katakumby, Serapejon, Amfiteatr Rzymski, Meczet Abu-Al.-Abbas, oraz otwarta w 2003 roku nowa Biblioteka Aleksandryjska.
 6. Zabytki Hurghady i Wyspy Giftun : Snorkeling na wybrzeżu Wysp Giftun z koralowcami, delfinami i opalanie się na białych, piaszczystych plażach to rzeczy, które każdy zapamięta do końca życia.
 7. Muzeum Egipskie w Kairze: 200 000 znalezisk ze starożytnego Egiptu, maska pośmiertna i sarkofag z Tutanchamona, mumie wielkich faraonów, między innymi takich jak Ramzes II.
 8. Kair: stolica Egiptu z 25 milionami mieszkańców, piramidy w Gizie, piramidy w Sakarra, stara stolica Memfis.
 9. Pustynne safari: wycieczka na pustynię na quadzie, jeepie lub na grzbiecie wielbłąda, czemu nie? Wycieczki są szczególnie popularne z nadmorskich kurortów nad Morzem Czerwonym, Luksoru i Kairu.
 10. Koptyjskie klasztory i kościoły: 9% Egipcjan to chrześcijańscy Koptowie. Ich klasztory i kościoły są teraz w całym kraju. Szczególnie imponujące są kościoły jaskiniowe św. Szymona w Kairze.

3. 10 najważniejszych wskazówek dotyczących wakacji w Egipcie

 1. Chcąc pojechać na wakacje do Egiptu wymagany jest paszport. Musi on być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Egiptu. Dodatkowo nadal wizy są obowiązkowe dla Polaków. Można je kupić na lotnisku po przylocie do Egiptu, przez internet na stronie www.visa2egypt.gov.eg. Wizy turystyczne wydawane są na okres 30 dni. Kosztują 25 USD (wiza jednokrotna) lub 60 USD (wiza wielokrotna). Szczepienia nie są wymagane.
 2. Bakszysz: napiwek, łapówka, chyba wiadomo o co chodzi 😉 Bakszysz jest wszechobecny w Egipcie.
 3. Woda pitna. Nigdy nie pij wody z wodociągów w Egipcie! Wszystkie hotele mają bezpłatne butelki wody. Takie postępowanie uchroni Cię przed tzw.”klątwą Faraona”, czyli biegunkami i bólem żołądka.
 4. Internet: Wi-Fi w hotelach nad Morzem Czerwonym jest strasznie słabe, nawet w dobrych systemach 5-gwiazdkowych. Po przybyciu na lotnisko kup kartę SIM. Za 20 GB płacisz około 60 do 100 złotych. Prędkość jest wystarczająco dobra do oglądania filmów na Netflix, YouTube i wszystkich innych rzeczy.
 5. Waluta: egipski funt jest walutą w Egipcie. Muzea państwowe i atrakcje turystyczne, takie jak piramidy, akceptują tylko funty egipskie. Wszyscy inni handlowcy, organizatorzy wycieczek i  inni, którzy mają do czynienia z turystyką, również przyjmują euro i dolary. Ceny w funtach egipskich są zawsze znacznie tańsze niż w obcej walucie. Egipcjanie niechętnie przyjmują w kantorach monety, których nie wymieniają na funty egipskie.
 6. Wymiana waluty. Nie znajdziesz kantoru między innymi obok piramid w Kairze i Dolinie Królów. Najłatwiejszym sposobem na zdobycie funtów egipskich jest skorzystanie z bankomatów. Większość hoteli ma bankomaty w holu.
 7. Fotografia: Zabrania się fotografowania funkcjonariuszy policji, żołnierzy oraz obiektów wojskowych! Możesz zabrać ze sobą aparat tylko do Doliny Królów, Muzeum Egipskiego i wnętrza piramid w momencie kiedy wykupisz dodatkowy bilet zezwalający na robienie zdjęć.
 8. Negocjacje i zakupy: w przypadku ulicy obowiązuje zasada: podziel cenę za produkt, który chcesz kupić przez 5, czasem nawet przez 10, wtedy osiągnąłeś rzeczywistą wartość jaką powinieneś zapłacić.
 9. Jednodniowe wycieczki: zawsze porównuj ceny wycieczek. W hotelu często zapłacisz ponad dwukrotnie więcej, niż za tę samą ofertę kupując ją w mieście w lokalnym biurze podróży. Możesz sprawdzić wycieczki lokalne jeszcze przed wylotem do Egiptu TUTAJ i kupić ją online jeszcze z Polski. Dodatkowo możesz sprawdzić opinie turystów na temat danej usługi np. nurkowaniu w rafie koralowej czy safari na pustyni.
 10. Pamiątki i zwyczaje: typowe pamiątki z wakacji w Egipcie to wazony alabastrowe, posągi i figurki. Można je eksportować tylko za potwierdzeniem od producenta. Dlatego kupuj takie pamiątki tylko od sprzedawców, którzy mogą wydać stosowny certyfikat. W ten sposób Egipt zapobiega zniknięciu z kraju prawdziwych starożytnych znalezisk.

Stolica w Egipcie -Kair

4. Podróże, loty i transport publiczny w Egipcie

 • Loty: Hurghada, Sharm El Sheik, Marsa Alam, Luxor i Kair to główne lotniska  w Egipcie. Linie czarterowe mają przez cały rok dobre oferty lotów na nadmorskie kurorty nad Morzem Czerwonym. Zwykle są częścią wakacji zorganizowanych. To lepsze rozwiązanie niż osobna rezerwacja hotelu i lotu.
 • Autobus: małe autobusy kursują w egipskich miastach i nadmorskich kurortach. Większe autobusy łączą różne części Egiptu. Podróż autobusem jest bardzo tania w całym kraju – ale zajmuje dużo czasu. Małe autobusy jeżdżą po miastach po ustalonych trasach, czasami o ustalonej porze lub czekają, aż autobus się zapełni.
 • Kolej: Pociąg kursuje wzdłuż doliny Nilu z Aleksandrii przez Kair na południe Egiptu. Pociąg jest podzielony na różne klasy cenowe – niektóre z wagonami sypialnymi.
 • Rejs po Nilu: rejsy odbywają się zazwyczaj między Kairem z Wielkimi Piramidami w Gizie przez Dolinę Królów w Luksorze do Asuanu Staudam z Abu Simbel. Wybierając statek na rejs koniecznie zwróć uwagę na jego stan techniczny, niestety niektóre są bardzo stare i lepiej o tym pamiętać, aby dobrze wspominać wakacje w Egipcie.
 • Jazda samochodem: drogi między dużymi miastami i wzdłuż doliny Nilu są dobrze rozwinięte i odpowiadają polskim autostradom.
 • Taxi: zawsze zwracaj szczególną uwagę na cenę i korzystaj w miarę możliwości z Ubera. Prawdopodobieństwo oszukania będzie znacznie mniejsze. Najczęściej taksówkarze czekają na pasażerów przy wyjściu z hoteli.

5. Hotele w Egipcie na wakacje

Egipskie hotele nad Morzem Czerwonym są prawie wszystkie bezpośrednio przy plaży. Obiekty są przeważnie duże, z ogrodem i oczywiście z prywatną plażą i leżakami.

Wybierając hotel na wakacje w Egipcie szczególnie zwróć uwagę na oceny od klientów. Co ważne w opiniach szukaj komentarzy na temat kuchni oraz słów kluczowych “klątwa faraona”. Jeśli byli goście danego hotelu skarżą się, że podczas pobytu mieli problemy z żołądkiem to najlepiej poszukać innego i pewnego miejsca na nocleg i posiłek.

Większość hoteli w Luksorze ma własną restaurację. Niektóre z nich są doskonałe, jak na przykład słynny 5-gwiazdkowy Pałac Zimowy w Luksorze. Hotele wszystkich głównych międzynarodowych sieci hotelowych znajdziesz w Kairze i Aleksandrii.

Najlepsze hotele na wakacje w Egipcie w roku 2020

Poniżej umieszczamy listę najlepiej ocenionych hoteli w Egipcie wraz odnośnikami do nich. Zdobyły one w 2020 roku nagrodę Travellers’ Choice czyli najlepsi z najlepszych według Tripadvisor. Ranking powstał na podstawie recenzji i oceny podróżnych z całego świata. Warto poznać ich ofertę wybierając się na wakacje w Egipcie.

 1. Royal Savoy Hotel and Villas
 2. Al Alamein Hotel
 3. Steigenberger Alcazar
 4. The Oberoi Beach Resort Sahl Hasheesh
 5. Premier Le Reve Hotel & Spa
 6. Albatros Aqua Park Sharm
 7. Rixos Premium Seagate
 8. Rixos Sharm El Sheikh

Wakacje w Egipcie

6. Turystyczne pułapki. Na co uważać spędzając wakacje w Egipcie

 • Wymiana pieniędzy i kantory: w nadmorskich kurortach w Egipcie prawie nie ma kantorów. Nie ma nawet kantorów przy wejściu do Doliny Królów i obok Wielkich Piramid w Gizie w Kairze. Kasy biletowe atrakcji państwowych, takich jak piramidy, akceptują tylko funty egipskie jako walutę.
 • Cena na rynku: u ulicznych sprzedawców ceny zawsze są mocno zawyżone.  Na rynkach ustaloną przez sprzedawcę cenę możesz spokojnie podzielić cenę na pięć lub dziesięć.
 • Ostrzeżenie dla podróżujących po Synaju i na Pustyni Libijskiej: przed podróżą do granicy libijskiej lub na Półwysep Synaj prosimy o zapoznanie się z aktualną sytuacją bezpieczeństwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych !
 • Podróbki: jadąc na wakacje do Egiptu musisz wiedzieć, że sporo produktów sprzedawanych na targach to podróbki. Są też tacy, którzy się w tych podróbkach lubują, najwięcej znajdziesz ich w straganach w Szarm el-Szejk
 • Nachalni sprzedawcy: niektórzy sprzedawcy są wyjątkowo natarczywi i mogą często łapać Cię za rękę, żebyś tylko kupił u niego towar.
 • Robienie zdjęć: nie fotografuj żołnierzy, policjantów ani ich budynków! Aparat może zostać zarekwirowany lub może zostać nałożona na Ciebie grzywna. Za zdjęcia w zabytkach, takich jak Muzeum Egipskie w Kairze, w Dolinie Królów czy wewnątrz piramid, trzeba dodatkowo zapłacić.

7. Kultura, język i kuchnia w Egipcie

Kultura

 • Muzyka: egipski Amr Diab to najsłynniejsza arabska gwiazda muzyki pop. Mahraganat to „egipski hip-hop”, popularny na przedmieściach Kairu. Al-Jil to taneczna muzyka pop z wpływami ze świata arabskiego, z których najsłynniejszy to Hamid el-Shaeri. Shaabi to połączenie muzyki egipskiej z wpływami z USA i Wielkiej Brytanii z lat 70.
 • Książki, które warto przeczytać: Szczególnie interesująca jest starożytna egipska Księga Umarłych z jej mitycznymi stworzeniami i legendami. Z nowej literatury egipskiej warto poznać dzieła Nagib Mahfuz. Otrzymał on nagrodę Nobla w dziedzinie literatury i jest najważniejszym autorem w Egipcie, a także jednym z najbardziej wpływowych pisarzy świata arabskiego.
 • Przemysł filmowy: niektóre z najbardziej znanych seriali świata islamskiego i arabskiego pochodzą z Egiptu. W rezultacie egipski stał się rodzajem standardowego języka wśród krajów arabskich.

Kuchnia w Egipcie

Kuchnia jest mieszanką wpływów krajów, które dominowały lub miały wpływ kulturowy na Egipt w ciągu ostatnich stuleci. W kuchni jest na przykład sporo dań kuchni tureckiej i lewantyńskiej. Wpływ innych krajów śródziemnomorskich, takich jak Włochy i Grecja jest również zauważalna w kuchni egipskiej.

W porównaniu z sąsiednimi krajami Egipt ma szczególnie dużą liczbę dań z makaronem i ryżem. Ulubione mięsa stosowanie do dań egipskich to m.in kurczak, jagnięcina i wołowina. Poniżej znajdziesz listę tradycyjnych dań, które warto spróbować spędzając wakacje w Egipcie.

Popularne egipskie potrawy

 1. Tahina i prawdziwy miejscowy chleb – tradycyjny egipski chleb jest doprawiany sokiem z limonki, czosnkiem i tahiną, czyli sosem z sezamu.
 2. Zupa z juty – zielona zupa zrobiona z juty, która w smaku przypomina szpinak
 3. Falafel – to popularna potrawa nie tylko w Egipcie. To kulki zrobione z soczewicy lub bobu, które są smażone na głębokim oleju.
 4. Taameja – cieszy się dużą popularnością wśród turystów. To kotlety sporządzone z fasoli i przypraw.  Czasami zamiast fasoli używają ciecierzycy.
 5. Mahszi – są podobne do naszych polskich gołąbków. Jest to połącznie mięsa wołowego, pietruszki, ryżu i ziół, które są zawinięte w liście winogron.
 6. Kebab i kofta. Kofta to mielone mięso baranie przyprawione miętą i upieczone na grillu. Kebab przygotowywany jest z jagnięciny.
 7.  Musaga – to danie wegetariańskie, jest przygotowywana w piekarniku. Składa się z przypraw, bakłażana, czosnku i pomidorów w oleju.
 8. Fiteer – to aromatyczna egipska pizza na cienkim cieście.

Nurkowanie Egipt

8. Najlepszy czas na wakacje w Egipcie, klimat i pogoda

Miesiąc Temperatura Deszczowe dni Temp. morza
Styczeń 11-24 ° 1 22 °
Luty 11-25 ° 1 21 °
Marzec 12-26 ° 0 22 °
Kwiecień 17-28 ° 0 23 °
Maj 20-32 ° 0 26 °
Czerwiec
24-34 ° 0 29 °
Lipiec 24-38 ° 0 30 °
Sierpień
26-37 ° 0 30 °
Wrzesień 24-36 ° 0 29 °
Październik 20-33 ° 0 26 °
Listopad 17-28 ° 0 25 °
Grudzień 12-26 ° 1 24 °

95% powierzchni lądowej Egiptu pokrywają pustynie. Klimat jest wyjątkowo suchy ze względu na pustynie.

Morze Czerwone ma temperaturę od 20 do 29 °. W rezultacie sezon kąpielowy trwa przez cały rok, dlatego Egipt wybierany jest chętnie na wakacje.

Na pustyni w Egipcie termometr może łatwo osiągnąć 50 ° stopni Celsjusza. Z drugiej strony zimą temperatura na pustyni może spaść do 10 °C w nocy i ponownie wzrosnąć do ponad 30°C w ciągu dnia.

9. Mapa Egiptu

egipt mapa kraju

10. Przydatne linki i dodatkowe informacje

Ministerstwo Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/egipt

Ambasada Polski w Kairze https://www.gov.pl/web/egipt/ambasada

Ambasada Egiptu w Warszawie https://pl.wikipedia.org/wiki/Ambasada_Egiptu_w_Polsce

Polecane strony i usługi:

 • Wycieczki zorganizowane szukamy -> TUTAJ  lub korzystamy wyszukiwarki poniżej?
 • Hotele rezerwujemy -> TUTAJ  Generalnie najniższe ceny i do tego mnóstwo opinii, dzięki czemu masz gwarancję jakości.
 • Wycieczki jednodniowe (fakultatywne) rezerwujemy-> TUTAJ Korzystne ceny wraz z recenzjami wycieczek, zdjęciami i opisem.
 • Parking przy lotnisku rezerwujemy -> TUTAJ ponieważ mają bardzo korzystne ceny i miłą obsługę.
 • Ubezpieczenie – porównujemy -> TUTAJ. To niewielki koszt, a zapewnia spokój podczas urlopu.
 • Nie możesz się zdecydować? Skontaktuj się z EKSPERTEM -> TUTAJ.
Wakacje w Egipcie. 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podróżą do Egiptu!

Dodaj komentarz

Przewiń na górę
Send this to a friend